DÜN VE YARIN

 

"NE ÇOK ACI VAR" (C.Z.)

Şubat 2010’da başlayan bir maraton bizimkisi, coşku ve heyecan ile omuz omuza verilip koşulan, bayrak değişimleri ile daim koşulacak olan bir maraton. 06.01.2013’te resmi hüviyetine kavuşan ANESİAD kervanı yola revan. Ahlak adına, erdem adına, kardeşlik adına, toplumsal huzur adına ne varsa ve üretiliyorsa yanında; zulüm adına, zorbalık adına, fitne adına ne varsa karşısında olmaya söz vermiştik, bu bilinçle yaşadık 2013’ü.

Maalesef üzülerek itiraf etmeliyiz ki; çağımızda toplumsal huzur, ekonomi temelli refah ortamının sağlanması ile doğru orantılı. Ekonomi ve çalışma hayatı ise bizim kapsama alanımızda. Bütün yaşananlar uç uca eklendiğinde sırtlan sürülerinin hedefinin semirilmiş TÜRKİYE olduğu açık. Çoğu dış kaynaklı ve yerli işbirlikçi ve maşalar aracılığı ile vuku bulan hadiseler. Ülkemizi ve coğrafyamızı kaplayan bu aldatıcı istibdat, insanımızı yeise düşürme çabasıdır.

7 Şubat MİT krizi, 21Mart barış süreci, 8 Mayıs PKK’nın geri çekilmesi, 27 Mayıs TAKSİM-GEZİ eylemleri, 30 Eylül DEMOKRATİKLEŞME PAKETİ, 17 Aralık yargı illüzyonu ile ülkeyi dize getirme ve çökertme planları. Ne çok şey yaşamışız 2013’te, hepsi de özgürlükler ve ekonomi temelli sosyo-politik kazanımlarımıza darbe vurmuş vakalar.

Ne süreçler yaşadık 2013’te, her şey gözlerimizin önünde oldu ve olmaya devam etmekte. ANESİAD olarak not tuttuk, şerh düştük, görüyor uyarıyoruz dedik, en sonda sağduyu çağrısı yaptık, adaletten yana tarafız dedik. Senenin başında 1,79 olan kur, kademe kademe artırıldı, 17 Aralık sonrasında ise büyük darbe ile kur 2,13 ile yılı kapadı. Ve bahse konu fatura 120 milyar dolar, cebimize uzanan el kimin?

2013 zorlayarak geçti üzerimizden, ulusal ve uluslararası siyaset denen gölge bir güç, toplumsal idealleri, kazanımları, plan ve projeleri, özgürlükleri, kardeşlikleri en çok da huzuru eze eze geçti, geçiyor coğrafyamızdan. Batı; kana susamış aç bir dev gibi “DEMOKRASİ” diye nitelediği helvadan putlarını yiyebileceğini bir kez daha gösterdi, Mısır bunun tarihe büyük büyük harflerle yazılmış ispatı oldu. Suriye’deki zülüm mızrağın çuvala sığmadığı gibi tüm dünyanın gözlerine batar oldu. Önce Suriyeli kardeşlerimize seferber olduk, dua ettik yardım ettik, sonra zulmün adı Mısır oldu, dua ettik destek verdik, onlar adına sesimizi yükselttik. Ve Filistin, Gazze.

“Ne çok acı var”  diyor C. Zarifoğlu ve ekliyoruz, S. Karakoç’un diliyle “Meyveler sabırla olgunlaşırmış.”

Anlaşılan o ki; ANESİAD olarak daha gayretli, daha kavi tutmalıyız hayatı ve daha bir sabırlı olmalıyız, hep birlikte ve bir olmalıyız. Zulmün temsilcilerinden daha uyanık olmalı daha çok duaya sarılmalıyız. Varsın onlar zulümlerinde hudutları aşsınlar “Bize düşen HÂDİ olanın yolunda HÂDİM olmaktır.” düsturuyla yeniden bismillah diyoruz 2014’e.

ANESİAD açısından bir açılım ve yapılanma yılı olmasına karşın oldukça verimli geçen 2013’ün ardından, bu birlikteliğe inanarak gönül veren, omuz veren, samimice, ben de varım diyen bütün dostlara şükranlarımızı sunuyor, 2014’ün hayırlara vesile olmasını diliyoruz.

16.01.2014

 

Ali KILAVUZ

GENEL BAŞKAN